Υπολογισμός Βάρδιων Στεγνωτηρίου Καπλαμά Πριν από την Ισχύ Έξι Καταστρωμάτων
Για ένα εργοστάσιο κόντρα πλακέ που στοχεύει 15–18 m³/h, η κύρια εστίαση δεν θα πρέπει να είναι η ισχύς ενός στεγνωτηρίου έξι ορόφων. Αντίθετα, δώστε προτεραιότητα στον χρόνο παραγωγής. Η επιλογή στεγνωτηρίου καπλαμά εξαρτάται από την πραγματική παραγωγή βάρδιας, το πάχος του καπλαμά, την υγρασία εισόδου/στόχου, την πηγή θερμότητας, το εργατικό δυναμικό και το συνολικό κόστος ξήρανσης. Ο αριθμός ορόφων είναι κρίσιμος, αλλά αποτελεί μόνο ένα μέρος ενός ολοκληρωμένου Συστήματος Ξήρανσης Καπλαμά.
Ξεκινήστε με την Παραγωγή Βάρδιας Πριν Συζητήσετε για Ισχύ
Για οποιοδήποτε έργο ξήρανσης καπλαμά κόντρα πλακέ, η ωριαία χωρητικότητα αποκτά νόημα μόνο μετά τη μετατροπή σε παραγωγή βάρδιας και ημερήσιας παραγωγής:
Απαιτούμενη παραγωγή = ωριαίος στόχος × πραγματικές ώρες λειτουργίας
| Πρόγραμμα λειτουργίας | Παραγωγή στα 15 m³/h | Παραγωγή στα 18 m³/h |
|---|---|---|
| 8 ώρες | 120 m³ | 144 m³ |
| 16 ώρες | 240 m³ | 288 m³ |
| 24 ώρες | 360 m³ | 432 m³ |
Αυτός ο υπολογισμός αναδιαμορφώνει την προμήθεια. Μια μονάδα που στεγνώνει 120–144 m³ σε μία βάρδια χρειάζεται διαφορετικό εξοπλισμό από μια που αναμένει συνεχώς 360–432 m³. Για ένα σχέδιο έξι επιπέδων, υπολογίστε την ισχύ αφού καθορίσετε την ημερήσια παραγωγή, τη μείωση υγρασίας και τις συνθήκες εργασίας.
Τι Δείχνουν τα Υπάρχοντα Μοντέλα Μηχανημάτων Shine
Τα δεδομένα προϊόντων της Shine Machinery δείχνουν ότι η χωρητικότητα δεν είναι απλώς ανάλογη με τον αριθμό των καταστρωμάτων. Ο μονού καταστρώματος κυλινδρικός στεγνωτήρας καπλαμά (πλάτος 3μ, επιφάνεια θέρμανσης 16μ) επεξεργάζεται καπλαμά 0,6–8mm με ρυθμό 0,5–0,7 m³/h, μειώνοντας την υγρασία στο 10%. Συνολικό κόστος στεγνώματος: 6–12 USD/m³ (εργασία, καύσιμο, ηλεκτρισμός). Ο Μηχανή Στεγνωτηρίου Καπλαμά Χαμηλού Κόστους (πλάτος 3μ, καπλαμάς 0,8–8mm, επιφάνεια θέρμανσης 32μ) έχει δυναμικότητα ξήρανσης 50–60 m³/ημέρα χωρητικότητα. Ο τετραπλού καταστρώματος κυλινδρικός στεγνωτήρας, με ονομαστική ισχύ 120 m³/ημέρα, χειρίζεται καπλαμά 0,6–8mm, στεγνώνοντας φρέσκο καπλαμά σε υγρασία 8–10%, χρησιμοποιώντας καυστήρα βιομάζας 10 τόνων, 6 εκατομμυρίων kcal/h. Αυτά τα στοιχεία είναι συγκεκριμένα για τη διαμόρφωση· δεν πρέπει να γενικεύονται σε ένα καθολικό αριθμό ισχύος έξι καταστρωμάτων χωρίς να ταιριάζουν με τα προγράμματα λειτουργίας και τους στόχους στεγνώματος.
Σύγκριση Χωρητικότητας με Συνθήκες Υγρασίας
Οι σχεδιασμοί στεγνωτηρίων καπλαμά εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες παραγωγής. Τα δεδομένα του κατακόρυφου στεγνωτηρίου της Shine Machinery επιβεβαιώνουν ότι οι στόχοι ισχύος, χωρητικότητας και υγρασίας ποικίλλουν ανά μοντέλο. Καθοριστικά, η χωρητικότητα και η ισχύς δεν είναι άμεσα ανάλογες. Τα FBH30-13 και FBH30-20, για παράδειγμα, διαφέρουν σε χωρητικότητα, ισχύ, μέγεθος, εργασία και τελική υγρασία. Έτσι, ένα σύστημα ξήρανσης καπλαμά έξι επιπέδων απαιτεί μηχανική μελέτη ως πλήρη γραμμή, όχι απλή εκτίμηση από άλλα μοντέλα.
| Διαμόρφωση | Χωρητικότητα | Στόχος υγρασίας | Πληροφορίες ισχύος ή θερμότητας | Πληροφορίες κόστους |
|---|---|---|---|---|
| Στεγνωτήριο κυλίνδρων μονής στρώσης | 0,5–0,7 m³/h | Έως 10% | Καυστήρας βιομάζας, διαθέσιμες και άλλες επιλογές | 6–12 USD/m³ |
| Μηχανή Στεγνωτηρίου Καπλαμά Χαμηλού Κόστους | δυναμικότητα ξήρανσης 50–60 m³/ημέρα | Δεν αναφέρεται ξεχωριστά | Καυστήρας βιομάζας, διαθέσιμες και άλλες επιλογές | Δεν αναφέρεται ξεχωριστά |
| Στεγνωτήριο κυλίνδρων τεσσάρων επιπέδων | Περίπου 120 m³/ημέρα | Φρέσκο καπλαμά σε 8–10% | Καυστήρας βιομάζας 10 τόνων, 6 εκατομμύρια kcal/h | USD 12/m³ |
| Κάθετος FBH30-13 | 2 m³/h | Φρέσκο καπλαμά σε 0–5% | Συνολική ισχύς 15 kW, καύσιμο 200 kg/h | Λιγότερο από USD 8/m³ για σειρά κάθετων στεγνωτηρίων |
| Κάθετος FBH30-20 | 1.2–1.5 m³/h | Φρέσκο καπλαμά έως 20% | Συνολική ισχύς 36,3 kW | Λιγότερο από USD 8/m³ για σειρά κάθετων στεγνωτηρίων |
Πού ταιριάζει ο κατακόρυφος ξηραντήρας καπλαμά
Μια κάθετος ξηραντήρας καπλαμάταιριάζει σε ανησυχίες σχετικά με τον χώρο δαπέδου, τη φόρτωση και το συνολικό κόστος ξήρανσης. Ο κατακόρυφος εξοπλισμός της Shine Machinery χρησιμοποιεί τρισδιάστατη φόρτωση καπλαμά, καταλαμβάνοντας τα δύο τρίτα της επιφάνειας ενός ξηραντήρα κυλίνδρων, με κύκλο ξήρανσης αντίθετης ροής θερμού αέρα. Αυτές οι λεπτομέρειες είναι κρίσιμες, καθώς η διάταξη του εργοστασίου και η ροή εργασίας επηρεάζουν άμεσα το κόστος ανά κυβικό μέτρο. Για παράδειγμα, το μοντέλο FBH30-13 έχει συνολική ισχύ 15 kW και κατανάλωση καυσίμου 200 kg/h, ενώ το FBH30-20 αναφέρει 36,3 kW και χρειάζεται τρεις εργάτες. Άλλα κατακόρυφα μοντέλα ορίζουν δύο εργάτες ανά βάρδια και μια σόμπα θερμού αέρα 900.000 kcal, με το μήκος να προσαρμόζεται στην παραγωγή.
Διαχωρίστε την ηλεκτρική ισχύ από το κόστος ξήρανσης
Μην συγχέετε την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας με το συνολικό κόστος ξήρανσης. Η ηλεκτρική ενέργεια σχετίζεται με τα συνδεδεμένα φορτία (ανεμιστήρες, κινητήρες, φυσητήρες). Το συνολικό κόστος ξήρανσης, ωστόσο, καλύπτει μια ευρύτερη επιχειρησιακή εικόνα. Ο μονού καταστρώματος κυλινδρικός ξηραντήρας μας κοστίζει 6–12 $/m³ (εργασία, καύσιμο, ηλεκτρισμός). Ο τετραπλού καταστρώματος κυλινδρικός ξηραντήρας κοστίζει 12 $/m³. Οι επιλογές κάθετου ξηραντήρα είναι κάτω από 8 $/m³. Αυτά είναι λειτουργικά δεδομένα αναφοράς ανά διαμόρφωση, όχι άμεσα υποκατάστατα για υπολογισμούς ηλεκτρικού φορτίου εξαπλού καταστρώματος. Μια πρακτική σύνοψη προμήθειας θα πρέπει να περιγράφει με σαφήνεια:
Στόχος παραγωγής σε m³/ώρα και ώρες λειτουργίας
Εύρος πάχους καπλαμά
Στόχοι υγρασίας εισόδου και τελικής υγρασίας
Προτίμηση πηγής θερμότητας (π.χ. καυστήρας βιομάζας)
Ηλεκτρικά φορτία για εξαρτήματα
Εργάτες ανά βάρδια
Αναμενόμενο συνολικό κόστος ξήρανσης ανά κυβικό μέτρο
Πώς να γράψετε μια καλύτερη σύνοψη προμήθειας εξαπλού καταστρώματος
Για στόχο 15–18 m³/h, οι αγοραστές πρέπει πρώτα να προσδιορίσουν την πραγματική ημερήσια παραγωγή: 120–144 m³ ανά βάρδια 8 ωρών, 240–288 m³ ανά 16ωρη ημέρα ή 360–432 m³ για 24ωρη λειτουργία. Μόνο τότε οι προμηθευτές θα υπολογίσουν το μήκος του στεγνωτηρίου, την πηγή θερμότητας, τη διάταξη των καταστρωμάτων και το ηλεκτρικό φορτίο. Αυτή η προσέγγιση ωφελεί τους αγοραστές που αναζητούν έναν Κινέζο κατασκευαστή στεγνωτηρίων καπλαμά. Οι συγκρίσιμες προσφορές απαιτούν ίδια απόδοση, πάχος καπλαμά και μείωση υγρασίας. Διαφορετικά, μια προσφορά με χαμηλότερα κιλοβάτ μπορεί να φαίνεται ελκυστική, αλλά ίσως αφορά ελαφρύτερο φορτίο ξήρανσης.
Τελικό συμπέρασμα αγοράς
Σχεδιάστε ένα έργο στεγνωτηρίου καπλαμά έξι επιπέδων με βάση τη ζήτηση παραγωγής, όχι μόνο τον αριθμό επιπέδων. Η Shine Machinery προσφέρει ποικίλες διαμορφώσεις κυλίνδρων και κάθετες: από μονό επίπεδο 0,5–0,7 m³/h έως τετραπλό επίπεδο κυλίνδρων ξήρανσης 120 m³/ημέρα, και κάθετα μοντέλα με σαφείς τιμές ισχύος. Για αποτελεσματικό σχεδιασμό ξήρανσης καπλαμά κόντρα πλακέ, πρώτα υπολογίστε τις βάρδιες, καθορίστε τους στόχους υγρασίας και έπειτα αντιστοιχίστε ολόκληρο το Σύστημα Ξήρανσης Καπλαμά στην απαιτούμενη ημερήσια παραγωγή σας. Δείτε τον σχετικό εξοπλισμό μας στο www.veneersdryer.com και συγκρίνετε τα μοντέλα με το χρονοδιάγραμμά σας πριν ζητήσετε προσφορά.
Συχνές ερωτήσεις
Μπορεί η ισχύς ενός στεγνωτηρίου καπλαμά έξι επιπέδων να υπολογιστεί πολλαπλασιάζοντας ένα άλλο μοντέλο;
Όχι. Η χωρητικότητα, η ισχύς, το πάχος καπλαμά, οι στόχοι υγρασίας, η πηγή θερμότητας και το μήκος του στεγνωτηρίου επηρεάζουν όλα το αποτέλεσμα. Υπολογίστε τις προδιαγραφές των έξι επιπέδων με βάση τις πραγματικές λειτουργικές απαιτήσεις.
Γιατί να υπολογίσετε τις βάρδιες πριν επιλέξετε μια μηχανή στεγνωτηρίου καπλαμά;
Επειδή 15–18 m³/h μπορεί να σημαίνει 120–144 m³ ανά 8ωρη βάρδια ή 360–432 m³ κατά τη διάρκεια 24ωρης λειτουργίας. Ο ημερήσιος στόχος καθορίζει την κλίμακα του εξοπλισμού.
Είναι ένας κάθετος στεγνωτήρας καπλαμά κατάλληλος για περιορισμένο χώρο εργοστασίου;
Ο κάθετος εξοπλισμός μας χρησιμοποιεί τρισδιάστατη φόρτωση, καταλαμβάνοντας περίπου τα δύο τρίτα της επιφάνειας ενός στεγνωτήρα κυλίνδρων, ιδανικός για διατάξεις με περιορισμένο χώρο.
Ποιο εύρος κόστους αναφέρεται για τον εξοπλισμό στεγνώματος καπλαμά της Shine Machinery;
Ο μονόροφος στεγνωτήρας κυλίνδρων μας κοστίζει 6–12 USD/m³ (συνολικά). Ο τετραόροφος κοστίζει 12 USD/m³. Οι επιλογές κάθετου στεγνωτήρα είναι κάτω από 8 USD/m³.
Ποιες πληροφορίες πρέπει να προετοιμαστούν πριν από την υποβολή αιτήματος προσφοράς;
Προετοιμάστε τον στόχο m³/h, τις ώρες λειτουργίας ανά ημέρα, το πάχος καπλαμά, την υγρασία εισόδου/στόχου, την προτίμηση πηγής θερμότητας, τις προσδοκίες εργασίας και τον διαθέσιμο χώρο εγκατάστασης.






